معرفی اعضای تیم آنالیز

آرش محمودی

ارشد تیم اینستاگرام و تلگرام

محمد اسدی

طراحی سایت و سئو

علی ادیبی

ارشد تیم آنالیز

هنر آنالیز

در فوتبال مدرن آنالیز بازی به‌عنوان یک هنر تلقی می‌شود. علم آنالیز در بازی فوتبال نقش بسزایی در تعیین نتیجه یک مسابقه خواهد داشت به‌طوری‌که امروزه بهترین مربیان دنیا در کادر فنی خود از یک تا چند مربی به‌عنوان آنالیزور استفاده می‌کنند.

آقای راکسبورگ رئیس کمیته آموزش فوتبال اروپا معتقد است که امروزه فقط علاقه‌مند بودن به فوتبال کافی نیست. او می‌گوید درگذشته بر این عقیده بودند که موفقیت یک تیم به داشتن بازیکنان ستاره است. حتی الآن هم می‌گویند. او لیگ برتر انگلیس را مثال می‌زند و از الکس فرگوسن به‌عنوان موفق‌ترین مربی در لیگ سخن می‌گوید.

او علت موفقیت الکس فرگوسن را نه‌فقط در چیدن بازیکنان (آرایش تیمی) بلکه در تصمیم‌گیری‌های او می‌داند. سایر تیم‌ها هم بازیکنان خوبی دارند. درست است که منچستر بازیکنان خوبی دارد اما این مربی است که تصمیم می‌گیرد که چه بازیکنی در چه قسمتی توپ بزند یا چه موقع تعویض انجام دهد یا چه وقت روند بازی را تغییر دهد. بازیکنان ستاره وجود دارند اما آیا باید سایر بازیکنان را نادیده گرفت. او معتقد است که هر بازیکنی باید در موفقیت تیم نقش داشته باشد چون او هم برای تیم بازی می‌کند درست مانند یک ستاره. اما در فوتبال حرفه‌ای امروز بازی خوانی مربی عامل تعیین‌کننده است. حال باید در مورد تحلیل صحبت کنیم و نه‌فقط از بازیکنان بزرگ.

تحلیل بازی

تحلیل. چرا؟

چرا باید فوتبال را تحلیل کرد؟ آیا دلایل علمی وجود دارد یا فقط برای تفریح؟

تحلیل بازی

وقتی ما در اتاق کار هستیم می‌توانیم از زوایای مختلف بازی را تحلیل کنیم. از کامپیوتر، تلویزیون، رادیو و ….. استفاده کنیم. اما در طول جریان بازی ما زمانی برای انجام این کارها نداریم. در اینجا مربی است که تصمیم قاطع را می‌گیرد. شما باید از خود بپرسید که اگر برای مثال من به‌جای فلان مربی بودم در این موقعیت چه می‌کردم. یا اگر در مقابل آن تیم بازی می‌کردم چه تدابیری موردنیاز بود؟

شما باید در مورد یک تیم همیشه تصمیمات تاکتیکی مناسب بگیرید. در طول روند فوتبال کار شما تغییر دادن آرایش تیمی و تغییر تاکتیکی است. برای شما مثالی می‌آورم. اوتمار هیتسفیلد را مثال می‌زند که در فینال جام اروپا چگونه تیم دورتموند را در مقابل تیم یوونتوس هدایت کرد. در میان تماشاگران افرادی چون پیترولاپان، پلاتینی و …… مشاهده می‌شوند. این نشانگر حساسیت بازی است. او در مورد بازی توضیحاتی می‌دهد. اینکه دقیقه ۱۵ بازی است و تمام حملات به سمت تیم دورتموند در حال انجام است. او همچنین می‌گوید که یوونتوس یکی از دو شانس قهرمانی بود. در وسط زمین اطراف نقطه آغاز بازی دورتموند دو بازیکن را قرار داده بود و یک بازیکن به نام اندی مولر در جلوی این دو بازیکن به‌عنوان بازیکن آزاد توپ می‌زد و تیم یوونتوس هم مارتینی  را در مقابل او قرار داده بودند. در تیم یوونتوس زیدان به‌عنوان یک بازیکن آزاد ایفای نقش می‌کرد. او در منطقه بازی خود به آزادی حرکت می‌کرد اینجا بود که مربیان باید تصمیم می‌گرفتند. اوتمار هیتسفیلد چه باید می‌کرد. هیتسفیلد اندی مولر را فراخواند و یک بازیکن اسکاتلندی به نام لامبا را مأمور مهار زیدان می‌کند. با این تغییر کوچک روند بازی کاملاً تغییر کرد. در کنفرانس مطبوعاتی که او در آن شرکت داشت، اذعان کرد این تغییر او کاملاً تعمدی و حساب‌شده بوده است. حال سؤال این است که مگر او قبل از بازی نمی‌دانست که زیدان در بازی شرکت خواهد کرد؟ بله، البته که می‌دانست. اما او ترجیح داد در طول بازی و با توجه به بازی روند بازی را تغییر دهد. سپس آقای راکسبورگ این سؤال را می‌پرسد که بازیکنی مانند زیدان برای فعالیت خود در زمین به چه چیزی احتیاج دارد؟ بله فضای خالی چیزی است که زیدان به دنبال آن است. هر چه این فضای خالی بیشتر باشد او بیشتر می‌تواند فعالیت کند. پس این فضای خالی را باید کاهش داد. این دقیقاً همان کاری بود که اوتمار هیتسفیلد انجام داد. وقتی‌که این فضای خالی را از او بگیریم، یعنی او را در یک فضای شلوغ قرار داده‌ایم و او دیگر نمی تواند کاری انجام دهد. او با نمایش بازی دورتموند و یوونتوس توضیحات خود را کامل می‌کند. می‌گوید که دیگر شما زیدان را در بازی، در کنار توپ نمی‌بینید. سپس لامبا را نشان می‌دهد که همواره همراه زیدان است. اوتمار هیتسفیلد برای دو خصوصیت لامبا در این بازی تشکر می‌کند. اینکه او خوب ذفاع کرد و خوب حفظ توپ کرد. تحلیل بازی اینجا است که به داد مربی می‌رسد. او بازی را تحلیل کرد یعنی دید و تصمیم گرفت. آنالیز یا تحلیل بازی یعنی تغییر آرایش تیمی، تغییر تاکتیک، انجام تعویض به موقع در صورت نیاز و… است.

او می‌گوید نیمکت استرس زیادی به مربی وارد می‌کند. شما می‌خواهید اعتبار خود را حفظ کنید و موفقیت خود را تکرار کنید. اما هر چه به میزان تجربه افزوده می‌شود این برانگیخته شدن احساسات کمتر می‌شود. او مربی وستهام را مثال می زند که همیشه در کنار زمین دیده می‌شود. وقتی مربی به تکرار کنار زمین می‌آید و به یک بازیکن دستور می‌دهد این بازیکن از ترس اینکه مبادا تعویض شود دچار استرس می‌شود و نمی‌تواند آنطور که باید ایفای نقش کند. درست مانند مثالی که در ابتدا آوردم (مثال شنکلی) او به صراحت می‌گوید که این کار را نکنید. نیازی نیست که به بازیکنان همه چیز را بگوئید و ذهن آنها را درگیر محاسبات کنید. به آنها آن چیزی را بگوئید که احساس می‌کنید نیاز است سعی کنید هر چیزی را که نیاز است بازیکنان بدانند قبل از بازی به آنها گوشزد کنند.

تحلیل تیم

این نوع تحلیل بر خلاف تحلیل بازی که در بالا اشاره شد باید قبل از انجام بازی صورت بگیرد. تحلیل تیم به منظور طراحی و برنامه ریزی جلسات تمرینی تیم صورت می‌گیرد. بدین صورت که شما تیم را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چگونه آن را برای مسابقه بعدی آماده کنید. پس این تحلیل برای پیشرفت و آماده سازی صورت می‌گیرد. برای آماده سازی تیم چه چیزهایی نیاز است؟ چه باید کرد؟

آقای راکسبورگ بازی منچستر در مقابل اشتروم گراتس را در لیگ قهرمانان در فصل گذشته نمایش داد. سپس محل تمرین تیم منچستر که در یک فضای ایده آل برگزار می‌شد را نمایش داد. پس تحلیل تیم از این قرار است که برای بازی آینده چه باید کرد. آیا باید آرامش تیم را تغییر داد؟ آیا باید تغییر تاکتیکی را لحاظ کرد؟ و چه کاری را برای بازی آینده مخصوصاً باید انجام داد. این بستگی به تیم خود و موفقیت تیمی خود دارد.

تحلیل تیم مقابل

یعنی مشخص کردن نقاط ضعف و قوت تیم مقابل.

شما یاید نوار بازیهای تیم مقابل را تهیه کنید. توصیه من این است که تمام بازی را نمایش ندهید. بلکه قسمتهایی را که خودتان صلاح می دانید آماده کرده و برای آنها پخش کنید. یعنی حداکثر ۵ الی ۱۰ دقیقه از بازی تیم مقابل را نمایش دهید. این وظیفه شما نیست که تمام اطلاعات را در اختیار تیم خود قرار بدهید. بلکه وظیفه شما این است که به آنها چیزهایی را بگوئید که باید بدانند. چون اگر بخواهید تمام اطلاعات را در اختیار تیم قرار دهید هم خود خسته می‌شوید و هم آنها را خسته می‌کنید. البته از کارهایی که خودتان برای آنها انجام داده‌اید سخن بگوئید. آقای راکسبورگ بازی اسپانیا در مقابل فرانسه را به نمایش می‌گذارد. او در مورد این بازی می‌گوید که از نظر او این بهترین بازی انجام شده است که او به خود دیده است در سطح ملی.

حال فرض کنید که شما مربی تیم ملی کشور خود هستید و تیم ملی شما می‌خواهد در مقابل فرانسه بازی کند. شما باید نقاط ضعف و قوت تیم فرانسه را پیدا کنید. اینکه خط دفاع این تیم چگونه عمل می‌کند و …. و بازیکنان این تیم را بطور مجزا مانند زیدان بررسی کنید. به تعویض‌های این تیم که چرا در این موقعیت مربی این تعویض را انجام داد. آن‌ها را بصورت انیمیشن بر روی کامپیوتر نمایش دهید. اینکه از چه سیستمی استفاده می‌کنند و…..

سپس اقای راکسبورگ آرایش تیم فرانسه را روی صفحه مانیتور آورده و به تحلیل آن می‌پردازد. آرایش دو تیم به این صورت بود. هر دو تیم با چهار مدافع بازی می‌کردند. دو هافبک و چهار مهاجم به صورت الماس را در هر دو تیم مشاهده می‌کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید دوتا از بازیکنان خط حمله اسپانیا کاملاً در کنار خط قرار دارند و دوتای آنها در میان میدان. بازیکنان تیم فرانسه نیز به همین ترتیب قرار دارند با این تفاوت که دو مهاجم کناری بصورت اوریب حرکت می‌کنند به این صورت که آنها به طرف جلو و به طرف کنار زمین از یکدیگر دور می‌شوند. خط حمله فرانسه تیری هانری در جلو، زیدان در عقب، ژورکایف چپ و دوگاری سمت راست، مانند یک تکه الماس، و اسپانیا هم درست به همین صورت بازی می‌کرد. یک مهاجم تمام عیار مانند تیری هانری که به خط دفاع حریف می زند که از جانب ۳ مهاجم دیگر حمایت می‌شود. این یکی از سیستمهای تیمی است. بسیاری از تیمها به این صورت تیم خود را آرایش می‌دهند. در نمایش بعدی او حرکتهای این بازیکنان را نمایش می‌دهد که در آن زیدان به‌عنوان بازیکن بازی ساز در میانه میدان رو به جلو و چپ و راست بصورت اوریب حرکت می‌کند. در تصویر بعدی یک مثال را بصورت انیمیشن نمایش می‌دهد که در آن تیم فرانسه به چه شکل به طرف دروازه حریف حمله می‌کند و در نمایش بعدی صحنه یک کرنر را نمایش می‌دهد که ژورکایف توپ را می‌فرستد. راکسبورگ سپس از استفاده از انیمیشن در تعلیم و آرایش تیم سخن می‌گوید و این راه را شیوه‌ای مفید برای موفقیت تیم‌ها بر شمرد. او می‌گوید که شما پس از انتخاب تمام تاکتیکهای تیمی و آرایش تیمی یک بازی می‌توانید آنها را بصورت انیمیشن نگاه کنید. شما می‌توانید حتی یک بازی را که تیم شما انجام داده، فیلم آن را برداشته و برای مثال یک صحنه را انتخاب کنید و آنرا بصورت انیمیشن نمایش دهید. سپس برای مثال می گوئید که فلان بازیکن در این موقعیت باید عقب می‌ایستاد. برای مثال او چند نمونه از صحنه‌های واقعی تیم فرانسه را بصورت انیمیشن تهیه کرده بود و روی تصاویر مثال می‌زد.او می‌گوید روی تصاویر انیمیشن مربی بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد و آرایش تیمی خود را درست کند و تمام اتفاقات انجام شده را مشاهده کند. مربی از راههای زیادی می‌تواند تیم خود را آموزش دهد، در یک انیمیشن همه چیز مشخص است.

تحلیل بازیکن

۱) انتخاب بازیکن تیم است. شما بازیهای مختلف را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چه بازیکنانی را باید انتخاب کنید. مخصوصاً برای یک مربی تیم ملی این مساله بسیار مهم است. یعنی باید بازیکن را کاملاً بررسی کنید.

۲) مرحله دوم خرید بازیکن است.

۳) مرحله سوم مربیگری آنها است. اینکه چگونه به آنها آموزش داده شود، تا به نتیجه لازم برسیم. اگر نیازهای شخصی دارند آنها را راهنمایی کنیم و …..

سپس او توانائیهای یک بازیکن را به نمایش می‌گذارد و از حاضرین سؤال می‌کند که در مورد او نظرات خود را بیان کنند، یکی ازآنها می‌گوید او مهارتهای زیادی دارد و دیگری ……

راکسبورگ می‌گوید که او از سر خود استفاده نمی‌کند، گر چه از بالانس و استیل بدنی خوبی برخوردار است، خوب دریبل می زند…….

حال می‌خواهید یک بازیکن را ارزیابی کنید. از خود می‌پرسید آیا او بازیکن کم کاری است؟ آیا به حد کافی برای تیم خود کار می‌کند. او قادر به انجام خیلی کارهاست، اما باید راجع به کارهایی که او نمی‌تواند انجام دهد هم سؤال کرد؟

آزمایش

اینکه از چه استانداردهایی استفاده کنیم، استانداردهای موفقیت آور یا شکست آور. باید اطلاعات زیادی بدست بیاوریم. در مورد شیوه‌های آموزش در مفهوم کلی نیز باید کار انجام داد. باید ببینیم که آیا این استانداردها بر روی تیم قابل اجرا هستند یا نه، و در نهایت روی نوجوانان و جوانان نیز کار انجام دهیم.

تحلیل

برای این کار چه چیزهایی نیاز است؟

برای یک تحلیل خوب ۲ چیز مورد نیاز است.

اول دانش شما است. همین دانش نظری که در ذهن خود دارید، دانش فوتبال شما.

اینکه چه چیزهایی می دانید. شما در یک بازیکن به دنبال چه چیزی هستید؟

سپس آقای راکسبورگ سخنان آقای فرگوسن را به نمایش می‌گذارد که در مورد فوتبال جوانان صحبت می‌کند. او در ابتدا از استعدادها سخن می‌گوید. از طبیعت و مزاج بازیکن سخن می‌گوید. او نگفت که یک جوان باید فعال باشد یا مشتاق و علاقه مند به فوتبال باشد، او گفت او باید استعداد داشته باشد. باید دید که آیا او آدم مسئولیت پذیری هست یا نه؟

مورد دوم دانش تجربی یا عملی شما از فوتبال است.

پس دانش تجربی شما باید با دانش نظری شما همراه باشد. دانش نظری از طریق مطالعه بدست می‌آید و دانش تجربی از طریق مشاهده یعنی مطالعه در مورد فوتبال و مشاهده بازیهای فوتبال.

این کافی نیست بگوئیم سیستم تیم ۴-۴-۲ است. بلکه باید مسیر حرکت و چگونگی حرکت آنها را هم مشخص کنیم. نمی‌توان گفت که سیستم آرایشی تیم فرانسه ۴-۲-۳-۱ است. چون دو بازیکن کناری حمله‌ها را ترتیب می‌دهند. آن‌ها در حقیقت مهاجم هستند. منطقه میانی (زیدان) که به همه جا می‌رود. سپس کافی نیست یک اسم مانند ۴-۴-۲ و امثال آن روی تیم بگذاریم. باید سیر حرکتها هم مشخص باشد. آقای راکسبورگ این روش حرکت را به حرکت مار زنگی تشبیه می‌کند. مهاجمان مانند مار زنگی به این طرف و آن طرف می‌روند  و مدافعان تیم مقابل را مانند طعمه گیج می‌کنند، بعد اینجا مار زنگی (مهاجم) نیش خود را می زند. بعضی از تیمها مانند اسپانیا، نوع بازی آنها یک بازی ترکیبی است: دفاع و ضد حمله.

شما می‌توانید به راحتی استیل و نوع بازی آنها را تشخیص دهید. تیم وستهام تیمی است که کاملاً به ضد حمله‌ها تکیه دارد. تیم لیورپول تیمی است که بر روی پاسها تکیه دارد. بازیکنان بطور پیاپی به عقب و جلو به چپ و راست پاسهای کوتاه می‌فرستد و سپس به سمت دروازه شوت می‌کنند.

حال در مورد سرعت توپ صحبت کنیم. پاس‌های هوایی گری مکالوس (مک آلوس) در تیم لیورپول چگونه بود ، او پاسهای آرام می‌فرستاد. چرا؟

چون در تیم لیدز یونایتد بازی می‌کرد. وقتی که سرعت توپ کم باشد، بازیکن مهاجم نمی‌تواند به خوبی سر بزند و در نتیجه ضد حمله برای تیم مقابل شکل می‌گیرد.

باید دیدگاههای بازیکنان را در مورد مسایلی مانند گلهای کلیدی و جمعیت ورزشگاه و ….. جویا شد.

از چه ابزارهایی می‌توان برای تحلیل استفاده کرد؟

  • Work book کتاب اصول
  • ویدئو یا DVD
  • کامپیوتر
  • Tact Foot

دور زمین ۸ دوربین کوچک وجود دارد که همگی آنها به یک کامپیوتر متصل هستند که به آن (شناخت تصویری) می گویند که می‌توان آنها را بصورت انیمیشن در آورد.

۵) برنامه نرم افزاری پروزون به خاطر اینکه این شرکت سازنده، نرم افزاری یک شرکت انگلیسی است، تیم‌هایی مانند منچستر (الکس فرگوسن) از آن استفاده می‌کنند. هم اکنون تیمهای زیادی از این برنامه استفاده می‌کنند. این برنامه بسیار گرانقیمت است. این برنامه چگونگی حرکت دفاعها (خط دفاع آخریا خط آفساید) را نشان می‌دهد. با استفاده از این برنامه تمام بازیها را می‌توان بصورت انیمیشن مشاهده کرد. این برنامه را می‌توان بصورت آهسته نمایش داد. این برنامه همچنین دارای شرح اتفاقات بازی هم است برای مثال نشان می‌دهد چند شوت به طرف دروازه‌ها روانه شده، چند خطا صورت گرفته و ….. و خیلی چیزهای دیگر که شما به آن نیاز دارید.

در پایان یادآور می‌شوم که تجزیه‌وتحلیل با بازی خوانی متفاوت است. تجزیه‌وتحلیل را بعد از بازی و با استفاده از ابزارهای زیادی انجام می‌دهید، درحالی‌که بازی خوانی در جریان بازی و تنها از طریق مشاهده انجام می‌شود.